Jak zwalczyć kompleksy? Wpis dla każdej z nas.

Jak zwalczyć kompleksy, obrazek serowego tortu

Dwa dni temu zapytałam Was o kompleksy. Wiadomo, że ma je większość ludzi i jedni mówią o nich nieustannie. Inni skrywają głęboko w sobie udając, że nie ma tematu. Ci pierwsi słyną z tego, że znajomi wywracają oczami, kiedy wymieniają swoje niedoskonałości. Natomiast drudzy z tego, że cierpią nieustannie w milczeniu podnosząc swoje szanse na wrzody żołądka. Pisałyście o swoich historiach i o tym, jak jedno (!) zdanie potrafiło latami w Was kiełkować powodując, że przestawałyście akceptować swoje ciało lub jego część. Miałam ochotę opieprzyć te wszystkie matki, ciotki, babki, koleżanki, ojców i ultramądrych chłoptasiów dlatego, że zasiali w Was to paskudne ziarno. Jak zwalczyć kompleksy? Oczywiście odpowiadam!

Jak zwalczyć kompleksy

Masz paskudne nogi, dziecko!

„Mama powtarzała mi, że mam odstające uszy i cała rodzina się z tego nabijała. Do dziś wstydzę się związać włosy i wiem, że nawet gdybym zoperowała uszy to dalej będą się ze mnie nabijać. Tyle, że teraz z operacji.”

„Kiedy miałam 11 lat ciocia powiedziała mi, że wyglądam jak w czwartym miesiącu ciąży.”

„Kiedy byłam dziewczynką, kolega taty w sklepie pełnym ludzi powiedział na głos, że jestem brzydka.”

„Mój mąż powtarzał mi, że jestem nieciekawa. W końcu mu w to uwierzyłam.”

„Usłyszałam, że mam czoło jak lotnisko Heatrow.”

Niewątpliwie większość dotyczy wyglądu. Oczekuje się od kobiet, że przestaną obsesyjnie zajmować się swoim wyglądem i nauczą się siebie akceptować. A ja się pytam, jak do cholery mają to zrobić, skoro od dziecka dostają informację, że coś jest z nimi nie tak? Jak mają wierzyć, że są piękne, chociaż ktoś dla nich ważny powiedział im, że jest inaczej?

Jak zwalczyć kompleksy

Upokorzenie, wstyd i żal

Wstydzimy się tego, jak wyglądamy i tego, że daleko nam do ideału, który nie wiadomo, jak wygląda. Czujemy się upokorzone i nosimy w sercu żal za to, że zostałyśmy skrzywdzone słowem. Słowa mają znaczenie większe niż mogłoby się wydawać. Dorośli powinni palić się ze wstydu, że zamiast stanowić dla młodszych oparcie i wzmacniać ich wewnętrzną siłę okazują się słabi i toksyczni. Wiedzcie jednak, że wszystkie oceny naszego wyglądu, które słyszymy od ludzi nie świadczą o nas – świadczą o nich.

Przede wszystkim ten, kto jest poukładany ze sobą i ma zdrową duszę nie czerpie radości z tego, że komuś dowali. To oznaka słabości. Niemniej, wypowiedzianych słów, które jak kaktus kiełkują w człowieku nie da się już cofnąć. Może matka czy ciotka będąc młodszymi słyszały dokładnie to samo? Może były chłopak postanowił się odgryźć, bo nie radził sobie ze złością? A może kolega ojca swoją wypowiedź uznawał za świetny żart? Być może. Ale co to zmienia?

Jak zwalczyć kompleksy

Czas na zmiany

Być może wydaje się Wam także, że z kompleksami nie da się nic zrobić i musicie dreptać z nimi aż do śmierci. Nieprawda, nie musicie. Możecie je oswoić. Postanowiłam, że w niedzielę 9 września otwieram zapisy na trzydniowe wyzwanie pod wdzięczną nazwą: Odkompleksianie w praktyce. Pokażę Wam w jaki sposób radzić sobie z kompleksami i jak je oswoić. Wyzwanie ruszy 16 września!

Kończąc wpis, chciałabym jeszcze spytać Cię o jedno: chcesz zwiększyć swoją pewność siebie? Koniecznie zajrzyj TUTAJ

porozmawiaj ze mną

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapis na listę oczekujących

Jako pierwsza dowiesz się o starcie sprzedaży Narzędziownika, która rusza już niebawem!Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Trudnej Sztuki. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

NEWSLETTER

Na powitanie otrzymasz ode mnie prezent – poradnik o 5 największych błędach, które kobiety popełniają w relacjach z mężczyznami. Dostaniesz go mailem po tym jak potwierdzisz zapis. Co później? Raz w tygodniu napiszę do Ciebie wiadomość. Dam Ci znać o nowych wpisach i sposobach na zbudowanie świetnego związku!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Trudnej Sztuki. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.