4 sygnały o kryzysie w związku.

Najpierw dążymy do stworzenia związku, a kiedy się to udaje, często obawiamy się, że niedługo się rozleci, bo coraz mniej relacji jest w stanie zwycięsko mierzyć się z trudnościami dnia codziennego. Zastanawiasz się jakie sygnały świadczą o tym, że między dwojgiem ludzi dzieje się źle, a znajomość zmierza ku końcowi? Poznaj cztery sygnały o kryzysie w związku, które mogą o tym świadczyć. Amerykański psycholog, John Gottman, który zajmuje się badaniem relacji nazwał je „czterema jeźdźcami apokalipsy”. Na koniec pogarda, krytyka, postawa obronna i obojętność prowadzą do rozpadu relacji.

sygnały o kryzysie w związku

Pogarda

Brak szacunku, wyzwiska, sarkazm i uderzanie w czułe punkty partnera to w Waszym związku codzienność? Coś okropnego, bo zamiast stać ramię w ramię, stajecie w ringu naprzeciw siebie. Początkowo te słowne pojedynki odbywają się w czterech ścianach, później obecność osób trzecich przestaje być przeszkodą. Pogarda jest wynikiem złych myśli dotyczących partnera i traktowaniem go z góry. Gdy jedna ze stron stawia siebie „wyżej” nie wróży to niczego dobrego.

sygnały o kryzysie w związku

Krytyka

Wszystko jest źle i nie tak, jak powinno. To, co kiedyś było Twoim atutem, zaczyna nagle przeszkadzać. Co więcej, partner z precyzją snajpera wymierza pocisk prosto w najczulsze punkty. Wiedząc, przykładowo, że masz kłopoty za akceptacją swojego ciała, będzie ochoczo przypominał Ci o każdej niedoskonałości. Krytyka niewątpliwie wiąże się z poczuciem odrzucenia, zranienia, a nawet byciem atakowanym.

sygnały o kryzysie w związku

Postawa obronna

Kiedy w związku dzieje się źle każda ze stron czuje się niesprawiedliwie traktowana. Towarzyszące poczuciu niesprawiedliwości pogarda i krytyka wywołują naturalną reakcję, czyli obronę. Pod koniec dochodzi do sytuacji, w których dosłownie każde pytanie lub zachowanie traktowane jest w kategoriach ataku, a reakcją na nie jest kontratak.

sygnały o kryzysie w związku

Obojętność

Kiedy każdego dnia towarzyszy nam konflikt, możemy poczuć się nim piekielnie zmęczeni. Nie mając odwagi do podjęcia jakiejkolwiek wiążącej decyzji, możemy uznać, że najlepszym rozwiązaniem będzie wycofanie się. Chęć bycia neutralnym jest w rzeczywistości sposobem ucieczki przed problemem. Nie ma szans na osiągnięcie porozumienia, kiedy między ludźmi pojawia się dystans, milczenie, brak czasu dla partnera, czy nawet unikanie kontaktu wzrokowego. Lęk przed konfrontacją jest naturalną reakcją, ale trzeba pamiętać, że udawanie, że problem nie istnieje, zdecydowanie nie przyczyni się do jego rozwiązania.

sygnały o kryzysie w związku

Walczyć czy nie?

Jeśli zależy Wam na relacji, to zdecydowanie warto o nią zawalczyć. Nie jest to proste i bywa bardzo bolesne, ponieważ musimy skonfrontować się z tym, czego wolelibyśmy nie usłyszeć lub zobaczyć. Ważne, by nie winić tylko jednej strony i starać się dostrzec także swoje błędy oraz przyjąć uwagi płynące od partnera. Dodatkowo nagromadzone żale i brak umiejętności rozmowy (nad wyraz częsty) mogą sprawić, że konieczna będzie pomoc specjalisty. W tym przypadku poleca się terapię dla par. Jest wyzwaniem, ale pozwala odnaleźć się na nowo w relacji i określić cele, które realizowane będą ze wsparciem terapeuty.

Jeżeli w związku dzieje się źle, konieczne może być też rozbudzenie starej namiętności. Dlatego, gdy czujesz, że chciałabyś walczyć o relację, ale nie wiesz jak rozbudzić na nowo uczucie – odsyłam do TEGO artykułu.

porozmawiaj ze mną

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapis na listę oczekujących

Jako pierwsza dowiesz się o starcie sprzedaży Narzędziownika, która rusza już niebawem!Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Trudnej Sztuki. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

NEWSLETTER

Na powitanie otrzymasz ode mnie prezent – poradnik o 5 największych błędach, które kobiety popełniają w relacjach z mężczyznami. Dostaniesz go mailem po tym jak potwierdzisz zapis. Co później? Raz w tygodniu napiszę do Ciebie wiadomość. Dam Ci znać o nowych wpisach i sposobach na zbudowanie świetnego związku!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Trudnej Sztuki. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.