Jak radzić sobie z zazdrością?

Zazdrość to uczucie towarzyszące wielu związkom. U jej podłoża leży strach o relację, ponieważ obawiamy się, że bliska nam osoba stworzy inną, ważniejszą relację z kimś innym. Czując zazdrość odczuwamy wybuchową wprost mieszankę emocji, w której skład wchodzą najczęściej: złość, lęk, smutek czy żal. Co ciekawe, niektóre osoby odczuwają w tym samym czasie pozytywny dreszczyk emocji, ponieważ lubią, kiedy w związku „coś się dzieje”. Dlatego w niektórych związkach wzbudzanie zazdrości staje się sposobem na podsycanie ognia, podczas gdy w końcowym rozrachunku powoduje pożar i pozostawia zgliszcza. Więc jak radzić sobie z zazdrością?!

Jak radzić sobie z zazdrością, obrazek małpy

Jak radzić sobie z zazdrością

Skąd bierze się zazdrość?

Najczęściej z życiowych doświadczeń. Być może w przeszłości byłaś zdradzana lub partner wzbudzał w Tobie zazdrość. Co ważne, obserwując niewierność wśród znajomych par można rozbudzić w sobie niepokój o własną relację. Na dodatek zazdrość to także objaw niskiego poczucia własnej wartości i nieradzenia sobie z emocjami.

Jak radzić sobie z zazdrością

Zazdrość pomaga przetrwać

Zdrada wynika z lęku przed utratą czegoś, co jest dla nas cenne. Czujemy się zagrożeni, więc uwaga przesadnie koncentruje się na szukaniu dowodów mających potwierdzić naszą hipotezę. Zaczynamy ufać przekonaniom, a nie faktom. Oczywiście praktykujemy czytanie w myślach, które najczęściej prowadzi do błędnych wniosków i skutecznie zatruwa związkowe życie. Patrząc na zazdrość, którą postrzegamy jako zagrożenie dla relacji nie dostrzegamy tego, że w rzeczywistości to właśnie jej przejawy go wyniszczają.

Jak radzić sobie z zazdrością

Nie rób tego

W obawie przed utratą partnera kobiety grożą odejściem, kontrolują partnera, śledzą każdy jego krok. Bywa, że posuwają się także do zdrady, żeby odpłacić pięknym za nadobne, choć facet wcale nie ma kochanki. Dodatkowo oczekują stałych zapewnień o uczuciu, ponieważ testują męską cierpliwość. Następnie, wystawiając ją na rozliczne próby i stają się agresywne. Kto by to wytrzymał?

Jak radzić sobie z zazdrością?

  1. Umów się sama ze sobą, że przez np. tydzień, zrobisz sobie wolne od podejrzeń i dasz czasowi swobodnie płynąc. Zobacz, co zacznie się dziać z Twoją zazdrością – wrośnie, czy się zmniejszy? Jak wpłynie to na Wasz związek?
  2. Umówcie się z partnerem, że zablokuje przed Tobą dostęp do swojego telefonu, maili i komunikatorów.
  3. Poproś partnera, żeby napisał Ci na karteczce jak bardzo Cię kocha. Zamiast wymagać nieustannych zapewnień, sięgniesz po nią w chwili kryzysu.
  4. Wyobraź sobie najbardziej czarny z możliwych scenariuszy i zaplanuj, w jaki sposób poradzisz sobie, gdy taka sytuacja będzie mieć miejsce. Dzięki posiadaniu planu działania można poczuć ulgę i zrozumieć, że nawet jeśli dojdzie do zdrady, nie będzie to oznaczać końca świata.
  5. Powtarzaj sobie, że nie masz kontroli nad swoim partnerem i decyzja o zdradzie należy tylko do niego. Nie jesteś w stanie temu zapobiec, nawet jeśli tak Ci się wydaje.
  6. Umów się z partnerem, że gdy zaczniesz znów być zazdrosna powie Ci, że bardzo Cię kocha, ale nie akceptuje Twojego zachowania i wrócicie do rozmowy, kiedy Twoje emocje opadną. Powinien być konsekwentny i nie dać się sprowokować.

Pretensje do siebie

Zazdrosne osoby mają do siebie żal o to, że zachowują się w tak toksyczny sposób. Złość miesza się z poczuciem winy i wstydem. Nie warto wstydzić się swoich emocji, ale warto nad sobą pracować i zaangażować do pomocy partnera. Do tego jeśli nie radzisz sobie z emocjami, warto udać się do specjalisty i przepracować ten problem. Nie jest to proste, ale jest możliwe i przede wszystkim bardzo opłacalne.

A co, jeśli jest powód?

Jeśli zostałaś zdradzona przez obecnego partnera i od tego czasu stale towarzyszy Ci niepokój pomieszany z wybuchami zazdrości, zastanów się, dlaczego postanowiłaś zostać w tej relacji. Najwyraźniej problem nadal jest do wyjaśnienia, a decyzja być może jest pochopna. W takim wypadku są dwa wyjścia: wspólna praca nad odbudowaniem zaufania albo rozstanie. W końcu nikt nie chce żyć w klatce. Natomiast wybaczenie oznacza akceptację przeszłych zdarzeń i nie usprawiedliwia zazdrości.

Sytuacje oczywiście bywają różne, jednak jeżeli widzisz, że facet traci zainteresowanie Tobą – zamiast pogłębiania swojej zazdrości i podejrzeń zajrzyj do TEGO artykułu.

porozmawiaj ze mną

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapis na listę oczekujących

Jako pierwsza dowiesz się o starcie sprzedaży Narzędziownika, która rusza już niebawem!Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Trudnej Sztuki. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

NEWSLETTER

Na powitanie otrzymasz ode mnie prezent – poradnik o 5 największych błędach, które kobiety popełniają w relacjach z mężczyznami. Dostaniesz go mailem po tym jak potwierdzisz zapis. Co później? Raz w tygodniu napiszę do Ciebie wiadomość. Dam Ci znać o nowych wpisach i sposobach na zbudowanie świetnego związku!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Trudnej Sztuki. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.