Co dalej po zdradzie? Czas na przemyślenia.

Co dalej po zdradzie, obrazek rozbitego serca

Zdrada definiowana jest różnie. Według jednych kobiet zdradą jest wysłanie sms-a do koleżanki z biura poza godzinami, a według reszty można o niej mówić, dopiero gdy partner wchodzi w głęboką, intymną relację z inną kobietą. Jasne zdefiniowanie zdrady jest więc zwyczajnie niemożliwe. Niemniej, nikt nie ma też prawa wyrokować, czyj punkt widzenia jest słuszny. To uczucia i emocje – można o nich dyskutować, ale nie można ich oceniać. Po wszystkich rozmowach, które w trakcie prowadzenia swoich badań (dotyczyły reakcji kobiet w odpowiedzi na niewierność partnera) odczułam dotkliwie, jak ogromną emocjonalną cenę przychodzi za nią zapłacić. Z badań wyłoniły się wnioski, które przedstawiam Wam w 5 punktach i odpowiadam na pytanie: co dalej po zdradzie?

Co dalej po zdradzie

Mów i czuj

Nie zamiataj pod dywan. Nie udawaj, że nic się nie stało. Mów, nazywaj, dopuszczaj do siebie te wszystkie emocje, które w Tobie aktualnie siedzą. Płacz, jeśli czujesz potrzebę. Krzycz, jeśli to przyniesie Ci ulgę, ale zastanów się wcześniej ,przy kim chcesz krzyczeć lub płakać. Nie przeżywaj swojego dramatu przy dzieciach – one tego nie uniosą, szukaj wsparcia wśród dorosłych.

Co dalej po zdradzie

Poszukuj wsparcia

Kobiety czerpią siłę ze wsparcia społecznego. Rozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną. Poszukuj osób, które będą w stanie pomieścić w sobie Twoje emocje. Weź pod uwagę, że nie każdy człowiek da radę poradzić sobie z Twoimi przeżyciami – daj mu do tego prawo, choć wyda Ci się to ciężkie i wielce niesprawiedliwe. Możesz dołączyć do grup wsparcia dla kobiet, możesz wypłakiwać się tylko na jednym ramieniu. Ważne, żebyś czuła się bezpiecznie.

Co dalej po zdradzie

Skorzystaj ze specjalistycznej pomocy

Wiele osób wciąż błędnie uważa, że udanie się po pomoc do specjalisty (psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry) to ujma na honorze. Absolutnie nie. W momencie, w którym doświadczamy w życiu bardzo trudnych sytuacji, to właśnie oni są od tego, żeby udzielić fachowej pomocy jako osoby stojące zupełnie z boku, które nie identyfikują się z Tobą, ani z sytuacją, w której się znajdujesz.

Co dalej po zdradzie

Nie przypisuj winy

W emocjach chcemy przypisać winę którejś ze stron. Co ciekawe, większość kobiet biorących udział w moim badaniu początkowo przypisywała całą winę sobie, usprawiedliwiając partnera. Dopiero po pewnym czasie zaczynały zauważać, że szeroko pojęta „wina” leży po obu stronach. Staraj się nie przyjmować wszystkiego na siebie. Wierz mi, Twoje pośladki, status majątkowy bądź kolor włosów nie stanowią powodu, dla którego doszło do zdrady. Prawdziwa przyczyna ukryta jest z reguły bardzo głęboko i potrzeba czasu, żeby do niej dotrzeć.

Co dalej po zdradzie

Inwestuj w siebie

Wierzcie lub nie, ale to właśnie inwestowanie czasu we własny rozwój pozwalało zdradzonym kobietom stanąć na nogi. Podejmowały decyzje, od których dotychczas się wstrzymywały, zdobywały się na odwagę, by rozpocząć nowe przedsięwzięcia, zaczynały studia lub zapisywały się na rozmaite kursy. Była to dla nich doskonała okazja do rozwoju własnych kompetencji, ale także poznawania nowych ludzi, zmiany środowiska i jednocześnie perspektywy.

Zdrada nie oznacza końca świata, choć zdecydowanie jest punktem zwrotnym w życiu każdej kobiety, która jej doświadczyła. Stawia ją w sytuacji, w której dyskutowane są wartości i sens wiary w miłość, wierność i lojalność. Historie kobiet, z którymi miałam przyjemność rozmawiać, pokazują, że to piekielnie trudne wydarzenie może przynieść efekty, których w życiu by się nie spodziewały!

Oczywiście, jest to bardzo skomplikowana sprawa. Da się taką zdradę wybaczyć? Odsyłam do artykułu, który znajdziesz TUTAJ

porozmawiaj ze mną

 

Brak komentarzy

Napisz komentarz

Zapis na listę oczekujących

Jako pierwsza dowiesz się o starcie sprzedaży Narzędziownika, która rusza już niebawem!Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Trudnej Sztuki. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.

NEWSLETTER

Na powitanie otrzymasz ode mnie prezent – poradnik o 5 największych błędach, które kobiety popełniają w relacjach z mężczyznami. Dostaniesz go mailem po tym jak potwierdzisz zapis. Co później? Raz w tygodniu napiszę do Ciebie wiadomość. Dam Ci znać o nowych wpisach i sposobach na zbudowanie świetnego związku!

Zapisując się do newslettera, wyrażasz zgodę na przesyłanie Ci informacji o nowościach, promocjach, produktach i usługach Trudnej Sztuki. Zgodę będziesz mogła w każdej chwili wycofać, a szczegóły związane z przetwarzaniem Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.